KATA - kisadozó vállalkozások tételes adója

Saját vállalkozás indításakor talán az első komolyabb döntést akkor kell meghoznunk, amikor kiválasztjuk a megfelelő cégformát és adózási módot. Egy cég költségvetésének tekintetében általában a cégalapítással járó költségek nem szoktak számottevő terhet jelenteni, de azért érdemes ezeknek is utánajárni, hogy pontosabban lehessen kalkulálni. A következőkben egy olyan adózási formát mutatunk be, ami kifejezetten a kisvállalkozások számára kínál kedvező feltételeket.

Ki választhatja a KATA adózási módot

A pontos szabályozást a 2012. évi CXLVII. törvény fekteti le, ebben pontosan és tetelesen le vannak írva a különböző feltételei és szabályai a KATA választásának. Összefoglalva, a következő társasági formákban választható ez az adónem:

  • Egyéni vállalkozó
  • Egyéni cég
  • Kizárólag magánszemély taggal rendelkező betéti társaság vagy közkereseti társaság

Bejelentkezés a KATA alá

A KATA alá bármikor bejelentkezhetünk, a bejelentést követő hónap első napjától vállalkozásunk már KATA-s formában működik tovább. Újonnan induló vállalkozásoknak, az adóhatósághoz történő bejelentkezéskor kell megjelölniük, hogy ezt az adózási formát választják. Fontos tudnunk, hogy azon vállalkozások, nem választhatják a KATA-t, akiknek a bejelentkezést megelőző két évben a NAV felfüggesztette az adószámát, vagy biztosítási ügynöki, brókeri vagy ingatlan bérbeadási tevékenységet végeznek.

A KATA alá bejelentkezett kisadózó vállalkozásnak legalább egy fő kisadózót be kell jelentenie, aki bármilyen jogviszony keretében tevékenységet végez a vállalkozásban (nem munkaviszony). Arról is nyilatkozni kell, hogy a kisadózó fő, vagy mellékállásban fogja végezni a tevékenységét.

Ha a kisadózónak legalább heti 36 órás munkaviszonya van vagy nyugdíjas, akkor nem főállású kisadózónak minősül és a KATA kötelezettsége 25.00,- Ft havonta. Ha nincs munkaviszonya és nem nyugdíjas, akkor havi 50.000,- Ft adófizetésre kötelezett. Cserébe viszont ez utóbbi esetben a munkavégző biztosítottnak számít a TB szerint, így a havi 81.300 Ft-os ellátási alap fog rá vonatkozni.

Miért is kedvező a KATA a vállalkozások számára

A KATA lényege az adózás egyszerűsítése, kalkulálhatósága. A vállalkozásnak minden hónap 12-ig kell elutalnia 50.000 vagy 25.000 Ft-ot a NAV számlájára, és nem kell szja-t, szociális hozzájárulási adót, egészségbiztosítási és munkaerő-piaci járulékot, szakképzési hozzájárulást külön – külön fizetni.

Ennek az adózási módnak a felső határa, az évi 6 millió Ft-os árbevétel. Az ezt az összeget meghaladó bevétel után a vállalkozásnak 40%-os extra adót kell fizetnie. A KATA lehetővé teszi, hogy a vállalkozás alanyi mentes legyen az áfá-ban. Ez gyakorlatilag annyit jelent, hogy se felszámítani, se levonni és benyújtani sem kell semmit az áfá-val kapcsolatban. Természetesen a vállalkozás dönthet az áfa mellett is.